Ako lepšie komunikovať so starými rodičmi?

Ako lepšie komunikovať so starými rodičmi?

Naši starší blízki si počas života prežili mnoho. Každá generácia vyrastala a zažívala kľúčové momenty svojich životov v inom prostredí a v inej spoločenskej situácii. Tie formovali ich názory, hodnoty, vzťahy aj spôsob komunikácie. Na jednej strane to môže viesť k nedorozumeniam až konfliktom, no na druhej nám to môže pomôcť lepšie pochopiť ľudí mimo našej generačnej bublinky. 

Starkí majú niekedy tendenciu opakovať veci a často sa zacyklia v určitej myšlienke alebo spomienke. Niekomu to môže prísť otravné až nudné. Občas môžeme skĺznuť len k tomu, že starého rodiča síce počujeme a prikyvujeme, ale v skutočnosti ho/ju nepočúvame. Dokonca to môže viesť k tomu, že stratíme záujem starkých navštevovať a obmedzíme sa len na Vianoce a Veľkú noc. Je to škoda, pretože si často neuvedomujeme, aké poklady sa v nich ukrývajú. 

Aj to nás pred dvoma motivovalo vytvoriť Hlbinu starých rodičov. Otázky v nej sú vytvorené tak, aby im pomohli rozrozprávať sa a upriamili pozornosť na ich šťastné spomienky. Pýtajú sa ich na dom, v ktorom vyrastali, ako trávili v mladosti svoje víkendy. Ale otvárajú aj citlivé témy, podľa čoho si vyberali životného partnera a či sa sobášili z lásky.


Prinášame ti niekoľko bodov ako môžeš s Hlbinou, ale aj bez nej, posilniť komunikáciu a prehĺbiť vzťah so svojimi starými rodičmi, či inými staršími blízkymi. 

  1. Zvoľ vhodné miesto a čas


Nie každý má vždy náladu rozprávať sa o osobných veciach. Ak zvolíme nevhodný čas a náladu starého rodiča, môže sa ešte viac uzavrieť. Skús na rozhovor s Hlbinou, či bez nej, zvoliť čas, keď je tvoj starký/á vo svojej pohode. Napríklad poobede pri káve, alebo svojom inom pravidelnom rituále. Nemusíš začať tou najviac citlivou otázkou. Namiesto toho, že sa hneď na úvod spýtaš, či sa sobášil/a z lásky, môžeš zľahka začať napríklad tým, kto je jeho/jej najobľúbenejšie vnúča.

2. Buď otvorený/á a empatický/á


Skús sa vcítiť do perspektívy druhej generácie a pochopiť jej názory a hodnoty. Uvedom si, že každý má iné skúsenosti, ktoré formujú jeho/jej názory. Je napríklad pochopiteľné, že tvoja babka, alebo dedo môžu mať spomienkový optimizmus na obdobie, ktoré ty vnímaš kriticky. No o niekoľko rokov neskôr budeš mať zrejme spomienkový optimizmus na 90. alebo nulté roky aj ty. Už teraz mladšia generácia vníma kriticky niektoré seriály, ktoré tebe pripomínajú detstvo a dospievanie. V rozhovore by nám však malo ísť aj o pochopenie kontextu, v ktorom druhá osoba vyrastala. 

  1. Zdieľaj svoje skúsenosti aj ty 

Zdieľanie osobných skúseností môže byť účinným spôsobom, ako prekonať medzigeneračné bariéry. Hovor o svojich vlastných pocitoch, hodnotách a situáciách, ktoré ťa formovali. Týmto spôsobom môžeš vytvoriť prostredie dôvery, kde sa druhá generácia cíti pohodlne zdieľať svoje názory. Možno vás prekvapí, že ste podobne prežívali/prežívate udalosti ako maturita, hľadanie bývania, alebo prvej práce. 

  1. Prispôsob komunikáciu 

Každá generácia má svoje vlastné preferencie v komunikácii. Staršie generácie často preferujú osobné rozhovory, alebo rozhovory cez telefón, zatiaľ čo mladšie generácie sa môžu viac spoliehať na online priestor. Skús prispôsobiť svoj štýl komunikácie podľa preferencií druhej strany. Ak sa tvoja babka/dedo bráni používaniu technológii, nie je to dôvod na odstrihnutie komunikácie. Skús si vyhradiť v kalendári pravidelné časy, kedy starému rodičovi zavoláš a kedy ho navštíviš. 

  1. Majte vzájomný rešpekt 

Aj keď s niečím nesúhlasíš, snaž sa vyjadriť svoj názor s úctou a pochopením. Babke alebo dedovi môžeš pokojne povedať, že s nimi v niečom nesúhlasíš a z pohľadu svojej generácie to vidíš inak, no rešpektuješ jeho/jej postoj. Vytvorenie atmosféry vzájomného rešpektu podporuje otvorenosť a ochotu diskutovať aj o ťažkých témach.