Checklist pre zmysluplnú konverzáciu

Checklist pre zmysluplnú konverzáciu

Hlboké rozhovory sú základom silných priateľstiev. Prechod na zmysluplnejšie témy však môže byť niekedy náročný. Prinášam ti 8 tipov, ako k nim prejsť. 

Vyber vhodné prostredie: Možno chceš často začať dôležitý rozhovor v hlučnej kaviarni, alebo vonku na ulici v chladnom počasí. Fyzické nepohodlie a rušivé prostredie, ale môže spôsobiť, že sa na rozhovor nebudeš môcť sústrediť ty, ani druhá strana. Tiché a pohodlné miesto naopak viac podporí otvorenosť.

  1. Pýtaj sa otvorené otázky: Pýtaj sa otázky, na ktoré sa  nedá odpovedať len: „Áno.” „Nie,” alebo: „Možno.” Skús radšej: „Ako sa cítiš ohľadom...?" alebo:  „Ako to vnímaš ty?"
  2. Buď zraniteľný/á: Otvoriť sa svojim priateľom znamená priamu cestu k hlbším témam. Nezamieňaj si však zraniteľnosť za oversharing a nezahlcuj kamarátov a kamarátky len sebou. Daj dostatočný priestor aj ich myšlienkam a vnímaniu. 
  3. Počúvaj a vnímaj: Daj najavo, že druhého/druhú skutočne vnímaš a počúvaš, a opýtaj sa na viac detailov. Zároveň rešpektuj, ak nechce o nejakej téme hovoriť. Vyjadri podporu a povedz mu/jej, že ak sa na to bude cítiť, môže sa ti kedykoľvek ozvať.
  4. Pýtaj sa na hodnoty: Skús kamarátovi/ke položiť otázku: „Čo je pre teba v živote najdôležitejšie?" Alebo:„Od čoho odvodzuješ svoju hodnotu?"
  5. Diskutujte o minulých skúsenostiach: Spomínanie na staré časy môže priniesť nové pohľady na spoločnú minulosť. Pomôcť ti pri tom môžu aj otázky na kartičkách Hlbiny. 
  6. Zostaňte prítomní: Vyhýbajte sa počas rozhovoru používaniu telefónu. 
  7. Ukáž empatiu a zmeň perspektívu: Skús diskutovať o témach z pohľadu druhého človeka. Spýtaj sa a skús pochopiť prečo prežíva danú vec takýmto spôsobom. Zamysli sa z akého prostredia pochádza, čím je obklopený/á a aký to má dopad na jeho/jej prežívanie a premýšľanie. 
  8. Skús Hlbinu :)